Ohjelma

Ohjelma & Aikataulu

Lauantaina 20.5. klo 12-19 eri taiteenlajit kohtaavat ennennäkemättömällä tavalla Arabian kaduilla. Päivän ajan liikenteeltä suljetut Hämeentien ja Intiankadun pätkät ovat meidän!  Lisää ohjelmasta jokaisen osa-alueen omassa osiossa. Katso ohjelman sijainti kartasta!

 pdfArabian Katufestivaali 2017 kartta


Musiikki
Päälava - uutta musiikkia ja indietä.
Leivo 12.00 – 12.45
Retro Station 13.15 – 14.00
Roan 14.30 – 15.15
Rami ja Rantojen Miehet 15.45 – 16.30
Jaakko Aukusti 17.00 – 17.45
Kari Tapiiri 18.00 – 18.45

Humppalava - aidot lavatanssit keskellä Helsinkiä!
VMSK Viihdeorkesteri 12.00 – 13.45
Mute Contour 14.15 – 15.00
Tanssiorkesteri Polte 16.00 – 18.00

Arabia Music House - tuoreimmat soundit!
Kumpulan Speksi 12.00 – 13.00
Second in Paradise 13.00 – 14.00
Piinaviikko 14.00 – 14.30
Kingjo & ReWew 14.30 – 15.00
The 69100 15.00 – 15.45
DiaSpora Band 15.45 – 16.00
Lily – eM 16.00 – 17.00
Mary A 17.00 – 18.00
Kormus 18.00 – 19.00

"Arabian laulu" - kuoro 12.45 <Arabia: 3034> bussipysäkillä


Sirkus 
Noora Wendelius: Cyr-rengasakrobatiaa klo 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00
Sirkus Magenta: työpaja kaikenikäisille klo 14-15.30
Taikuri Tuhkanen klo 13.10, 15.10, 17.10
Camilla Rantanen, tankotanssija klo 17.30
Miradonna Sirkka vannemanipulaatio klo 12.00, 12.45, 17.45, 18.30
Sara Tolpo: trapetsitaiteilija yllättää festivaalivieraat!


Tanssi- ja performanssilava
Balettiakatemia: klassinen baletti & nykytanssi 12.00–12.30
HIT Helsinki: Känkkäränkkä ja karjuva pikkuveli 12.30–13.05
Friskis & Svettis: pop & hiphop & rock ‘n’ roll 13.15–13.30
Voimistelu- ja urheiluseura Elise 13.30–14.00
Ken Mai Butoh: butō 14.15–14.35
Wilma Maunula: Esitys menettämisestä 14.40–15.10
Värisevät vadelmat: Osa 1 – Valkoinen 15.15–15.45
Tanssiopisto Tamara Rasmussen, Säikeet & Ultrat: nykytanssi 15.55–16.05
HiMO Club: reggaeton & dancehall 16.10–16.25
Himokas Peura: Näytelmä X 16.30–17.00
Helsingin tanssiopisto: Iida Laukkanen 17.10–17.20
LL, Afro Vibe: afrobeat 17.45–17.50

Plantfulness- työpajat Bokvillanin puistossa klo 12.00-13.00 ja 15.00-16.00

Liikkuvaa performanssitaidetta festivaalin alueella
Pasidanssi & Jatkumo ry: Juhlasalkopuheita 12.00–17.15
Yassine Khaled: Monitor Man 15.00–17.00


Lapsille
Kepparipaja 12.00-14.00
Lapset kertovat: tarinateltta 12.00-15.00
SirkusRakkausPumPum: GraffitiSirkus ja pyörätuoliakrobatiaa 12.00-16.00
Leikki ja rakenna – nonstop 12-17
Lasten kirjasairaala (Arabianrannan kirjasto) 11.00-13.00
Arabian peruskoulun neljäsluokkalaiset pitävät omia pisteitä alueella koko festivaalin ajan!



Paikalliset 
Mittaa verenpaineesi (Arabianrannan kirjasto) 10.00-13.00
Kuvittele yhdessä (Iittala & Arabia Design Centre) 11.00-15.00
TOKYOn kevätmyyjäiset 11.00-19.00
Arabianrannan taiteilijoiden työhuonekierros 11.00-15.00


Ravintolat ja kahvilat
Café Flora 10.00-15.00
Kaffila Bokvillan 10.00-18.00
Kipsarin vegaanibrunssi 11.00-16.00
Sen lisäksi koko festivaalin ajan ruokarekkoja ja pop-up ravintoloita!


Katutaide
Muraalin maalaus @Kaironkatu 4 - Jani Tolin & Osmo Inferno
Kelmugraffitia & katutaidevaunun maalausta - Supafly
Yhdeksän sähkökaapin maalaamista - Helen oy /monta eri taiteilijaa
Bajamajarivi taideteoksiksi! - Hurrikaanit /Vesa Nieminen



Kierrätys
Intiankadulla: kirpputoreja, Kierrätyskeskuksen Tuo & Vie
Toukolan avoimilla pihoilla: kirpputoreja
Huomioi Arabian trashkraftistien tekemät upeat kierrätysmateriaaleista tehdyt kaupunkitaideteokset!

 


kartta 2017 arabian katufestivaali

COPYRIGHT © 2014 ARTOVA, ALL RIGHTS RESERVED.