Ohjelma

Artova Kino ohjelma / program

 

KEVÄT 2016

Huom! Obs! Uusi näytösaika tiistaisin klo 18

 

22.3. Erkko Kivikoski: Laukaus tehtaalla 35mm (sous-titrés en français) Lue lisää elokuvasta
5.4. Kummat kuvat - kokeellista elokuvaa lapsille
19.4. István Gaál: Virrassa (Sodrásban) 35mm (subtitles in English) Lue lisää elokuvasta
17.5. Robert Siodmak & Edgar G. Ulmer: Ihmisiä sunnuntaina (Menschen am Sonntag) 35mm (subtitles in English) Lue lisää elokuvasta

 

Näytökset Arcadan suuressa salissa, Jan-Magnus Janssonin aukio 1, Arabia, Helsinki. 

Vapaa pääsy!

Fritt inträde! 

 

 

 

** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** **

AIEMMAT KAUDET

 

SYKSY 2015

Aikuisten Kino torstaisin klo 18 / Kino för vuxna torsdagar kl. 18 /  Kino for adults on Thursdays at 18:00

12.11. Věra Chytilová: Tuhatkaunokit (Tšekki 1966) Lisää elokuvasta

3.12. Lars von Trier: Idiootit (Tanska 1998) Lisää elokuvasta

10.12. Jacques Rivette: Celine and Julie go Boating (1974) Lisää elokuvasta

17.12. Veli Granö: Tähteläiset (Suomi 2003) Lisää elokuvasta

Lasten Kino torstaisin klo 18 / Barnens kino torsdagar kl. 18 /  Children's Kino on Thursdays at 18:00 

5.11. Olle Hellbom: Alla vi Barn i Bullerbyn (Ruotsi 1960)

19.11. Armand Lohikoski: Pekka ja Pätkä lumimiehen jäljillä (Suomi 1954)

 

 

KEVÄT 2015

Aikuisten Kino torstaisin klo 18 / Kino för vuxna torsdagar kl. 18 /  Kino for adults on Thursdays at 18:00

5.2. Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto: Tulipää (1980, 35 mm)   Lisää elokuvasta

19.2. Denise Tual: Olivier Messiaen et les oiseaux (1972, 35 mm, subtitles in English) Lisää elokuvasta

12.3. Elem Klimov: Tule ja katso / Idi i smotri (1984, 16 mm, tekstitetty suomeksi) Lisää elokuvasta

9.4. Virpi Suutari: Eedenistä pohjoiseen (2013) Lisää elokuvasta

7.5. Ruben Östlund: Gitarrmongot (2004, 35mm, subtitles in English) Lisää elokuvasta

21.5. Victor Sjöström: Körkarlen (1921, 35mm) säestämässä Kuupuu ja Tsembla! Lisää elokuvasta

 

Lasten Kino torstaisin klo 18 / Barnens kino torsdagar kl. 18 /  Children's Kino on Thursdays at 18:00 

5.3. Spike Jonze: Hassut hurjat hirviöt (2009, tekstitetty suomeksi) Lisää elokuvasta

19.3. Ella Lemhagen: Tsatsiki, morsan och polisen (1999, 35mm, tekstitetty suomeksi) Lisää elokuvasta

23.4. Olli Soinio: Rölli - hirmuisia kertomuksia (1991, 35mm, S) Lisää elokuvasta

 

 SYKSY 2014

Aikuisten Kino torstaisin klo 18 / Kino för vuxna torsdagar kl. 18 /  Kino for adults on Thursdays at 18:00

2.10. F. W. Murnau & Robert J. Flaherty : Tabu (1931, 84 min, 35 mm, S)
Säestys: Mopo Lisää elokuvasta

16.10. Lars von Trier: Europa (1991, 113 min, tekstitys: englanti, K16) Lisää elokuvasta

6.11. Jaakko Pyhälä: Armon aika (1999, 123 min, 35 mm, K12) Lisää elokuvasta

27.11. Corinna Beltz: Gerhard Richter Painting (2011, 97 min, 35mm) 
alkukuva: Alain Resnais: Guernica (1950, 13 min, 35mm K18, tekstitys: englanti) Lisää elokuvasta

18.12. Chantal Akerman: D'Est (1993, 107 min, 16 mm, K18) Lisää elokuvasta

Lasten Kino torstaisin klo 18 / Barnens kino torsdagar kl. 18 /  Children's Kino on Thursdays at 18:00 

30.10. Paul Grimault: Kuningas ja satakieli (1980, 87 min, tekstitys: englanti) Lisää elokuvasta

13.11. Kiti Luostarinen: Palnan tyttäret (2007, 69 min, K3) Lisää elokuvasta

11.12. Aston med vänner - kortfilmer för familjens minsta (40 min, T) Mera om film

 

KEVÄT 2014

Aikuisten Kino torstaisin klo 18 / Kino för vuxna torsdagar kl. 18 /  Kino for adults on Thursdays at 18:00

13.2. Richard Linklater: Slacker (1991)
6.3. Sergio Caballero: Finisterrae (2010)
20.3. Maya Deren: lyhytelokuvia (1943-1958)
3.4. Aleksei German: Hrustaljov, autoni! (1998)
17.4. Lukas Moodysson: Vi är bäst! (2013)
8.5. Shane Meadows: The Stone Roses: Made of Stone (2013)

Lasten Kino torstaisin klo 18 / Barnens kino torsdagar kl. 18 /  Children's Kino on Thursdays at 18:00 

27.2. Ipanakino: lyhytelokuvia lapsille
13.3. Don Bluth: NIMH – rouva Brisby ja hänen salainen maailmansa (1982)
27.3. Tove Janssons muminberättelser: samlade kortfilmer (1980, 1995, 2008)
24.4. Lotte Reinigerin siluettianimaatioita
22.5. Kim Saarniluoto, Ville Suhonen: Metsän tarina (2012)

 

SYKSY 2013

Aikuisten Kino torstaisin klo 18 / Kino för vuxna torsdagar kl. 18 /  Kino for adults on Thursdays at 18:00

19.9. David Lynch - maraton: Mulholland drive & Inland empire
26.9. Jean Rouch: Hullut mestarit + Raoul Peck: Lumumba: la mort du prophète
24.10. Alexander Sokurov: Äiti ja poika / Mor och son 
28.11. Gabriela Pichler : Äta, sova, dö / Syödä, nukkua, kuolla 
19.12. Elia Suleiman: Rakkauden ja kärsimyksen kronikka / En gång i Israel

Lasten Kino torstaisin klo 18 / Barnens kino torsdagar kl. 18 /  Children's Kino on Thursdays at 18:00

12.9. Taneli Mustonen: Ella ja kaverit / Ella och hennes vänner 
10.10. Virolaista lastenanimaatiota / Estniska barnens animation
14.11. Camilla Mickwitzin lyhytelokuvia ruotsiksi / Camilla Mickwitz kortfilm på svenska
12.12. Päivi Hartzell: Lumikuningatar / Snödrottningen

 

 

KEVÄT 2013

Aikuisten Kino torstaisin klo 18 / Kino för vuxna torsdagar kl. 18 /  Kino for adults on Thursdays at 18:00

Alkukuva & alustus & illan elokuva / förfilm & presentation & kvällens film /
short film & introduction & evening's film

21.2. Werner Herzog: Fitzcarraldo
7.3. Phil Mulloy: Goodbye Mr. Christie
28.3. Leos Carax: Mauvais Sang
4.4. Björn Runge: Happy End
18.4. Näytös siirtynyt
25.4. Athina Rachel Tsangari: Attenberg
2.5. Jörgen Bergmark: Det enda rationella / Ruotsalainen avioliitto
16.5. Jaak Kilmi: Disco and Atomic War

Lasten Kino torstaisin klo 18 / Barnens kino torsdagar kl. 18 /  Children's Kino on Thursdays at 18:00

28.2. Lilla syster Kanin / Pikkusisko Kaniini
14.3. Kätkijät / Lånaren Arrietty
21.3. Le Cyclope de la mer ja Le Ballon rouge
11.4. Örnjägarens son / Kotkanpyytäjän poika
9.5. Pelikaanimies / Pelikanmannen
23.5 Laivakalle nuorempi / Hans son på galejan

 

SYKSY 2012

Aikuisten Kino torstaisin klo 18 / Kino för vuxna torsdagar kl. 18 /  Kino for adults on Thursdays at 18:00

Alkukuva & alustus & illan elokuva / förfilm & presentation & kvällens film /
short film & introduction & evening's film

20.9. Denys Arcand: Montrealin Jeesus / Jesus från Montreal / Jesus of Montreal
4.10. Susanne Bier: Rakastan sinua ikuisesti / Älskar dig för evigt / Open Hearts
11.10 Myllyteatteri: Divina Commedia 2.0
1.11. Ruben Östlund: Play
15.11 Claire Denis: Beau travail
29.11. Derek Jarman: Blue
20.12. Arcadan joulukalenteriluukku / Arcadas julkalenderlucka / Arcada's Christmascalendarhatch

Lasten Kino torstaisin klo 18 / Barnens kino torsdagar kl. 18 /  Children's Kino on Thursdays at 18:00

27.9. Risto Räppääjä ja Viileä Venla / Risto Rappare och coola Venla
18.10. Maija Poppanen / Mary Poppins
25.10. Isdraken / Jäälohikäärme
8.11. Pingviinien matka / Pingvinresan - HUOM näytös alkaa klo 19! Obs! Visningen börjar kl. 19!
22.11. Resan till Melonia / Retki Meloniaan
13.12. Uuden lastenanimaation helmiä / Nya animationspärlor för barn

Syksyn esityskauden ennakkoavasi urbaani ulkoilmanäytös öisellä raitsikan kääntöpaikalla 25.8. 

Tarkemmat esitelyt elokuvista löytyvät Aikuisten Kinon ja Lasten Kinon alta.

 

 

Kevät 2012 

Aikuisten Kino torstaisin klo 18 / Kino för vuxna kl.18
Alkukuva & alustus + illan elokuva / förfilm & presentation + kvällens film 

2.2. Roy Andersson: Sinä elävä / Du levande
16.2. Eija-Liisa Ahtila: Missä on missä ? + lyhytelokuvia / Missä on missä ? + kortfilm
1.3. Pier Paolo Pasolini: Saló - Sodoman 120 päivää / Pier Paolo Pasolini: Saló – eller Sodoms 120 dagar
15.3. David Sherman: Wasteland Utopias
29.3. Lisa Aschan: Apinatytöt / Apflickorna
12.4. Agnès Varda: Vapaa kuin taivaan lintu / Vagabond
26.4. Andrei Tarkovski: Stalker
10.5. Wong Kar-Wai: Chungking Express

Lasten Kino lauantaisin klo 14 / Barnens kino kl.14

11.2. Ella & Aleksi – Yllätyssynttärit
25.2. Karlsson på taket / Katto Kassinen
10.3. Flugsoppan & Binke kan inte flyga / Flugsoppan & Binke ei osaa lentää
21.4. Pekka Töpöhäntä / Pelle Svanslös
5.5. Ponyo rantakalliolla / Ponyo på klippan vid havet
19.5. Illusionisti / Illusionisten

 

2011 Syksy

Aikuisten Kino torstaisin

klo 17 AFF Artova Film Festivalin voittajalyhäri ja keskustelu tekijöiden kanssa/ vinnarkortfilm från AFF Artova Film Festival och diskussion med filmarna
klo 18 Alustus illan elokuvasta ja elokuva / presentation av kvällens film och filmvisning

22.9. John Cassavetes: Minnie & Moskowitz (111 min, K-15, tekstitys: suomi)
6.10. Abbas Kiarostami: Close Up (100 min, tekstitys: englanti)
27.10.  Rainer Werner Fassbinder: Pelko jäytää sielua/ Rädsla urholkar själen (90 min, K-11, tekstitys: englanti, yhteistyössä Goethe-instituutin kanssa )
10.11. Lukas Moodysson: Mammutti/ Mammut (128 min, K-13, tekstitys: suomi, yhteistyössä Walhallan kanssa)
17.11. Marguerite Duras: India Song (120 min, K-3, tekstitys: suomi)
1.12. Lars von Trier: Melancholia (137 min, K-11, tekstitys: suomi, yhteistyössä Walhallan kanssa)
8.12. Harmony Korine: Gummo


Lasten Kino torstaisin klo 18

17.9. HUOM! lauantai klo 14 Hayao Miyazaki: Kikin lähettipalvelu/ Kikis expressfirma (98 min, S, puhuttu suomeksi/OBS! Finskt tal.)
29.9. Mimosa, Emilia ja ystävät (lyhyttä suomalaista animaatiota) / Mimosa, Emilia med vänner (n.90 min, K-3/ OBS! Finskt tal.)
13.10. Risto Räppääjä ja polkupyörävaras/ Risto Rappare och cykeltjuven (79 min, K-3/ Svensk text.)
20.10 Var inte rädd, Långa farbrorn/ Pikku kummitus Lapanen ja setä Riukuliini (46 min, K-3, HUOM! puhuttu ruotsiksi, ei tekstitystä/ OBS! Svenskt tal, yhteistyössä Finlandssvenskt filmcentrumin kanssa)
3.11. Melukylän lapset / Alla vi barn i Bullerbyn (88 min, K-3, HUOM! tekstitys: suomi/OBS! Svenskt tal, yhteistyössä Finlandssvenskt filmcentrumin kanssa)
24.11. Elokuva ilmoitetaan myöhemmin/ Meddelas senare

ArtovaKino-logoRGB-1000x1000px 

COPYRIGHT © 2014 ARTOVA, ALL RIGHTS RESERVED.